Secretariat & Student Officers

Secretariat

Secretary General

Evangelos Tsitsiridakis (E.C.E. University of Patras)

Deputy Secretary General

Ariadni Panagiota Fatsi (Faculty of Law NKUA)

President of the General Assembly

Stefanos Kerkoula (Faculty of Law DUTH)

Deputy President of the General Assembly

Christoforos Koutsolampros (Mechanical Engineering NTUA)

 

Student Officers

Association of Southeast Asian Nations Committee

President:

Chris Kalogeropoulos (Computer Engineering TEIP)

Deputy Presidents:

Alexandra Kavantouri (Moraitis School)

Ilia Papastamati (Faculty of Law NTKUA)

 

Disarmament and International Security Committee

President:

Natalie Kostara (Faculty of Law AUTH)

Deputy Presidents:

Haris Seimanidis (Pierce the American College of Greece)

Lampros Mallios (Pierce the American College of Greece)

 

Economic and Social Council

President:

Dionysis Menagias (Faculty of Law NTKUA)

Deputy Presidents:

Ioanna Flessa (Arsakeia Tositseia Schools of Patras)

Vasiliki Apostolou (Anavryta Model Lyceum)

 

Historical Security Council

President:

Felix Dejaliffe (Political Sciences Université catholique de Louvain)

Deputy Presidents:

Georgia Vasiou (Public Administration Panteion University)

Ioanna-Maria Mourtzi (Faculty of Law NKUA)

 

International Labour Organization

President:

Marina Kontalexi (Electrical and Computer Engineering NTUA)

Deputy Presidents:

Nikolaos Souris (Faculty of Law NKUA)

Vasilis Papazafeiropoulos (Computer Engineering and Informatics University of Patras)

 

Legal Committee

President:

Vasiliki Petroulia (Anavryta Model Lyceum)

Deputy Presidents:

Marilia Gerasimou (Faculty of Law NTKUA)

Mary Skopeliti (International and European Studies)

 

Security Council

President:

Elena Petsa (Physics AUTH)

Deputy Presidents:

Christos Tsitsiridakis (Arsakeio Tositseio Lyceum of Ekali)

Margarita-Maria Vasilaki (Anavryta Model Junior High School)

 

Social Cultural and Humanitarian Committee

President:

Sofia-Zoe Paraschou (Faculty of Law NKUA)

Deputy Presidents:

Kaity Gavriilopoulou (Arsakeio Tositseio School of Patras)

Nikolaos Avramis (Faculty of Law NKUA)

 

Special Political and Decolonisation Committee

President:

Eleftheria Arakadopoulou (Electrical and Computer Engineering NTUA)

Deputy Presidents:

Alexander Rodopoulos (Arsakeia Tositseia Schools of Patras)

Andreas Georgantis (Arsakeio Tositseio Lyceum Ekalis)

 

United Nations Environment Programme

President:

Anastasis Lambrianos-Stappas (Pierce-The American College of Greece)

Deputy Presidents:

Eugene Kardasis (Model Anavryta Lyceum)

Nestoras-Marios Apostolopoulos (International and European Studies)

 

Young Delegates Forum

President:

Evangelos Tsitsiridakis

Deputy Presidents:

Diamantenia Panagiotopoulou (Arsakeia Schools of Patras)

Konstantina Mexa (Arsakeia Tositseia Schools of Patras)

Magda Tsocha (Faculty of International, European and Area studies, Panteion University)